W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach na świecie, prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu jest surowo karane. Zastanowić się jednak należy, czym jest właściwie „jazda po alkoholu” oraz jakie są faktyczne skutki prawne takiego zachowania. W tym artykule przeanalizujemy te kwestie szczegółowo i wyjaśnimy jakie są różnice między stanem po użyciu, a nietrzeźwością oraz jakie konsekwencje prawne wiążą się z prowadzeniem pojazdu po alkoholu.
Jazda po spożyciu alkoholu
Polskie prawo wyraźnie odróżnia stan po użyciu alkoholu oraz nietrzeźwość. Różnice między tymi dwoma stanami są istotne i od nich zależy rodzaj i wymiar kary. Warto również wskazać, że zgodnie z polskimi przepisami, dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila.
1/ Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2, a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza)
2/ Stan nietrzeźwości zachodzi w przypadku stężenia wyższego niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza)
Jakie są kary za jazdę po alkoholu?
Kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu różnią się w zależności od stężenia alkoholu we krwi. Zgodnie z przepisami, jazda w stanie po użyciu alkoholu stanowi wykroczenie, natomiast prowadzenie w stanie nietrzeźwości stanowi już przestępstwo.
Kary za jazdę w stanie po użyciu alkoholu
Według kodeksu wykroczeń za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu grozi kara aresztu lub kara grzywny w wysokości od 2.500 złotych do 30.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Dodatkowo kierowca otrzymuje 15 punktów karnych.
Kary za jazdę w stanie nietrzeźwości
Jazda w stanie nietrzeźwości stanowi już przestępstwo, za co grożą znacznie poważniejsze kary. Po pierwsze, sąd może nałożyć grzywnę dostosowaną do sytuacji majątkowej sprawcy, wynoszącą od 10 do 540 stawek dziennych, przy czym stawka dzienna wynosi od 10 do 2.000 złotych. Kierowca prowadzący w stanie nietrzeźwości może również otrzymać karę ograniczenia wolności do 2 lat, a nawet trafić do więzienia na okres do 3 lat. Sąd jest także zobowiązany do nałożenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych – wszystkich lub określonych kategorii – na okres od 3 do 15 lat. Oprócz grzywny, sprawca musi zapłacić na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej kwotę od 5 tys. do 60 tys. zł. Kierowca otrzymuje również punkty karne, ich liczba jest jednak taka sama jak w przypadku stanu po spożyciu alkoholu – 15 punktów karnych.
Recydywa
Jeszcze surowiej karana jest recydywa, czyli przypadek w którym kierowca był już uprzednio karany za jazdę po alkoholu i ponownie zdecyduje się na prowadzenie po spożyciu. Grozi mu wtedy kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, podwójna grzywna oraz znacznie wyższe świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Co więcej, prawo przewiduje dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów (art. 42 § 4 k.k). Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oznacza stałe pozbawienie uprawnień, jednak w polskim prawie przewidziano możliwość złożenia wniosku o przywrócenie częściowych uprawnień po upływie 10 lat. Kierowca może ubiegać się o pozwolenie na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową, jeśli sąd uzna, że nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa.
Podsumowanie
Prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu niesie ze sobą poważne konsekwencje prawne i ryzyko wypadków drogowych. Limity alkoholu we krwi oraz wydychanym powietrzu są w Polsce ustalone na stosunkowo niskim poziomie, celem ograniczenia liczby wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Pamiętaj, że nawet jeśli zostaniesz zatrzymany za jazdę w stanie nietrzeźwości możliwe jest umorzenie postępowania karnego, co pozwala być niekaranym a nawet możesz otrzymać prawo jazdy w krótszym czasie niż to wynika z przepisów. O tym w następnych artykułach.
Tekst nie stanowi opinii w rozumieniu ustawy o radcach prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem pomocy prawnej w takiej lub podobnej sprawie, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu: 505 560 480 lub adresem e-mail: sekretariat@kancelariamosor.pl.