Czym są wakacje składkowe?
Już od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy mogą wnioskować o uzyskanie wakacji składkowych. Jest to zwolnienie z opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne tj. emerytalne, rentowe i wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy na okres jednego miesiąca. Zwolnienie jest dobrowolne i obejmuje wybrany przez przedsiębiorcę miesiąc w roku kalendarzowym. Wskazać jednak należy, iż w trakcie wakacji składkowych przedsiębiorcy są jednak zobowiązani do opłacania składki zdrowotnej.
Kto może skorzystać z wakacji składkowych?
Z wakacji może skorzystać przedsiębiorca wpisany do CEIDG, prowadzący działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub będący wspólnikiem spółki cywilnej, jeśli:
1/ w miesiącu przed złożeniem wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego do 10 ubezpieczonych – do limitu ubezpieczonych wliczają się również: wnioskujący przedsiębiorca, pracownicy, zleceniobiorcy, osoby współpracujące. Natomiast nie wliczają się osoby, które nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, czyli m. in. osoby pobierające zasiłek macierzyński, przebywające na urlopie wychowawczym bądź na urlopie bezpłatnym oraz uczniowie i studenci do 26 roku życia,
2/ podlegał choć jeden dzień (dobrowolnie albo obowiązkowo) ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest składany wniosek,
3/ w ostatnich dwóch latach nie miał przychodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub co najmniej w jednym roku z dwóch ostatnich lat roczny przychód z tej działalności nie przekraczał równowartości w złotych 2 mln euro,
4/ w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia tego wniosku i w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.
W przypadku ubezpieczenia chorobowego, które jest dobrowolne, zwolnienie z opłacenia składki na to ubezpieczenie jest możliwe, jeśli przedsiębiorca jest nim objęty w miesiącu, w którym składa wniosek oraz miesiąc wcześniej.
Podkreślenia również wymaga, iż zwolnienie w ramach wakacji składkowych stanowi tak zwaną pomoc de minimis. To oznacza, że przedsiębiorca nie może z niego skorzystać jeśli wyczerpał limit otrzymanej pomocy 300 tysięcy euro w okresie poprzednich trzech lat.
Kiedy powinno się złożyć wniosek?
Wniosek o wakacje składkowe należy złożyć w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma zostać objęty zwolnieniem. Przykładowo, jeśli przedsiębiorca chce uzyskać zwolnienie w lutym 2025 roku, to powinien złożyć wniosek w styczniu 2025 roku. Podkreślić należy, iż jeśli przedsiębiorca złoży wniosek w innym terminie, nie zostanie on rozpatrzony.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek można złożyć tylko przez internet, za pośrednictwem profilu płatnika e-ZUS/PUE ZUS. Należy go wypełnić na formularzu RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc). Wniosek podpisuje się profilem zaufanym, profilem PUE lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Wniosek składa samodzielnie ze swojego profilu płatnika na PUE/eZUS przedsiębiorca lub pełnomocnik z profilu płatnika. Wspólnik spółki cywilnej (jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność i wpisana do CEIDG) będzie musiał złożyć wniosek ze swojego profilu płatnika składek na PUE/eZUS, a nie z profilu spółki, której jest wspólnikiem.
Informacje w sprawie wniosku zostaną udostępnione na koncie płatnika PUE/eZUS, a informacje o nowych wiadomościach w sprawie wniosku zostaną przesłane na adres e-mail lub numer telefonu, który został podany na PUE/eZUS.
W przypadku zwolnienia częściowego lub nieprzyznania ulgi zostanie wydana decyzja i przekazana na konto płatnika na PUE/eZUS. Od decyzji można złożyć odwołanie – za pośrednictwem ZUS – do sądu okręgowego (sądu pracy i ubezpieczeń społecznych właściwego według miejsca zamieszkania płatnika). Odwołanie można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.