Po zawarciu małżeństwa, gdy małżonkowie nie zawarli umowy o rozdzielności majątkowej powstaje ustrój wspólności majątkowej. O tym czym on jest możesz dowiedzieć się z poprzedniego artykułu.
Kiedy małżonkowie mogą podzielić swój wspólny majątek?
Podziału majątku wspólnego można dokonać dopiero gdy ustanie wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami. Dzieje się tak wtedy, gdy:
- zostanie wydany prawomocny wyrok orzekający rozwód lub separację,
- małżonkowie zawrą umową majątkową wprowadzającą ustrój rozdzielności majątkowej,
- małżonek zostanie ubezwłasnowolniony, ogłosi upadłość lub umrze.
W jaki sposób dokonuje się podziału majątku wspólnego?
Istnieją dwie drogi na podzielenie się majątkiem przez małżonków.
W przypadku gdy byli małżonkowie są zgodni co do tego, które składniki mają przypaść żonie, a które mężowi mogą zrobić to w drodze umowy. Należy jednak pamiętać, że gdy w skład majątku wchodzi nieruchomość konieczne jest zawarcie umowy o podział majątku wspólnego w formie notarialnej.
Gdy pomiędzy małżonkami istnieją spory co do tego jak podzielić majątek, sprawa musi zostać rozpoznana przez sąd. Właściwym sądem w sprawie podziału jest sąd rejonowy w którego zasięgu działania położony jest majątek.
Jakie ustalenia obejmuje podział majątku wspólnego?
Oprócz samego ustalenia jakie przedmioty mają przypaść poszczególnym małżonkom w wyniku podziału w postępowaniu o podział majątku wspólnego można jeszcze rozstrzygnąć inne kwestie takie jak:
- czy każdy z małżonków powinien posiadać równy udział w dzielonym majątku, czy też jeden z nich powinien mieć udział wyższy, co uzasadnione jest większym wkładem w powstawanie majątku,
- zwrot nakładów poczynionych z majątku osobistego małżonka na majątek wspólny,
- zwrot nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty małżonka,
W przypadku dokonywania podziału majątku wspólnego, należy więc kompleksowo przeanalizować wszystkie transakcje jakie zostały dokonane wobec majątku wspólnego, tak by rozliczenie się z nich przez byłych małżonków było całkowicie sprawiedliwe.
Koszty podziału majątku wspólnego
Jeżeli podział ma zostać dokonany przez sąd należy wziąć pod uwagę następujące koszty:
– 1000 zł (lub 300 zł) opłaty sądowej od wniosku o podział majątku wspólnego (niższa w przypadku zgodnego wniosku obydwu byłych małżonków)
– koszty mediacji,
– koszty biegłych, którzy będą wyceniali dane składniki majątkowe, jeżeli strony nie są zgodne co do ich szacowanej wartości,
– koszty wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika tj. radcy prawnego lub adwokata.